Skladování italské kávy

Stále častěji se ze strany našich zákazníků objevuje stejná otázka, i když v jiných variantách: "Jak dlouho mohu skladovat kávu?"

Zrnková káva je relativně odolná vůči procesu stárnutí. Balení zrnkové kávy není nikdy 100% vzduchotěsné. Proces pražení spouští v "zelené kávě" chemickou reakci, která kromě vzniku více než 1.000 různých příchutí také zapřičiňují, že jednotlivá kávová zrna vylučují plyn. Pokud by bylo balení 100% vzduchotěsné, vedlo by tato skutečnost po krátké době nevyhnutelně k explozi celého kávového balení .Dle značky a pražírny obsahují jednotlivá balení ruzně jemné perforace, aby nahromaděný plyn mohl unikat. Tímto únikem a tlakem z vnitřku balení se zamezuje přílivu kyslíku, skutečnému nepříteli kávového aroma.
Sečteno a podtrženo: v uzavřeném balení a správných skladovacích podmínkách (chlad, tma) udrží kávová zrna své aroma i přes doporučenou dobu spotřeby.Je-li balení již otevřeno, ztrácí zrna na svém aroma a káva by měla být brzy spotřebována.

Něco jiného je situace s mletou kávu. Ta může a musí být vzduchotěsně zabalená (nejlépe vakuum), pokud si má udržet po dlouhou dobu svoji kvalitu a to potvrdí každý znalec kávy - otevřené balení mleté kávy postrádá již po několika dnes své aroma.

Mimochodem...a na tom se shodneme jistě všichni: nejlepší káva je čerstvě namletá káva!

Otázky a odpovědi » Skladování italské kávy